יום ראשון, 12 בינואר 2014

למה לא להשוות

היום אישרה ועדת שרים לענייני חקיקה חוק שיאסור השוואה לנאציזם . עוד רגע אסביר למה בעיניי השוואה לנאציזם היא אכן אמצעי מוגזם ומטופש (על אף שאישית כשלתי בו פה ושם), אולם צריך להתחיל בכך שאסירת ההשוואה בחוק היא לא התמודדות טובה עם הבעיה. כאשר שיח ציבורי נודד לפסים פוגעניים ושליליים, שימוש בחוק כדי לתקן אותו אינו באמת פותר את הבעיה. דוברים יוכלו להעביר את המסר שלהם מבלי שיעברו על לשון החוק ותוך שימוש בשיטה לא פחות שלילית - אז במקום נאצים ישוו לפאשיסטים, ואת מחנות הריכוז יחליפו בגולאגים ואת היטלר יחליפו במאו צה טונג,או בטיטוס או בפרעה. הרעיון יישאר אותו רעיון והנורמה שמעודדת שימוש בהשוואה טוטאלית ומוחלטת לא תשתנה.


סיסמת החוק החדש: אסור להשוות


אבל נניח לכך, כי באמת לא כדאי להשוות לנאציזם תופעות מהאקטואליה הישראלית. לא בגלל שזו השוואה חמורה ולא כי היא פוגעת ברגשותיהם של ניצולים ולא בגלל היותה אמצעי רטורי לא אלגנטי. זה לא שאסור להשוות, זה שחבל להשוות. ההשוואה לנאציזם כמעט אף פעם אינה דיון רציונאלי שמשתמש בהשוואה כדי ללמוד. ההשוואה משקפת כמעט תמיד את פחדיו ואת סיוטיו של המשווה - כשביבי השווה את אחמדינגא'ד להיטלר וכשבגין עשה אותו דבר עם ערפאת הם בעיקר שיקפו את עצמם - את היותם יהודים המפחדים לגורל עמם, כשההשוואה לנאצים היא ביטוי לפחד טוטאלי ואינסופי. כשבן גוריון השווה את בגין להיטלר הוא שיקף בכך את הפחד הטוטאלי ההפוך - לא מהשמדה על ידי הנאצים אלא מהפיכה לנאצים בעצמנו. בשני המקרים, ההשוואה לנאצים שיקפה היסטריה ולא אפשרות למידה. ג'ון סטיוארט הסביר זאת היטב כשדן בנטייה הרווחת לאחרונה בארה"ב להשוות הכל להיטלר


יתרה מזאת, ההשוואה לנאצים לעתים קרובות מרחיקה אותנו מהדיון עצמו - במקום לומר שמשהו חשוב לטובת זכויות אדם או לטובת העם היהודי (או גם וגם) ובמקום להסביר למה מטרות אלו הן חשובות, אנו מניחים שההשוואה לנאציזם תעשה את העבודה. עתה נדמיין לעצמנו שטסנו אחורה בזמן ואנו בגרמניה ב1933. האם הסיבה שנתנגד לעליית הנאצים היא ש"הם כמו הנאצים"? לא! אנו צריכים להתנגד לכך כי הנאצים עיוותו את דמותה של החברה הגרמנית ושל כל גרמני תחתיהם, שהם הקימו רודנות של טרור ואלימות וסחפו את גרמניה לתוך אגרסיביות צבאית שנסתיימה במלחמה איומה עבור עשרות אומות בעולם. ההשוואה לנאציזם לא מלמדת רק על היסטריה, אלא גם על דלות חשיבה וקושי לחשוף הנחות יסוד.

(זו הייתה אתנחתא קלה כדי להראות כמה הומור הולך להיפגע כתוצאה מהחוק הזה)

בהשוואה לנאצים יש בעיה נוספת. כדרכן של השוואות היסטוריות, היא אינה מוסיפה מידע חדש על הדיון, אלא מארגנת את המידע הקיים בתבנית מסוימת כדי לנסות לומר עליו משהו. אלא שלעתים רחוקות המשווה באמת מנסה לומר שמישהו החל בהשמדת יהודים בתאי גזים ובפתיחה במלחמת עולם. לעתים קרובות ההשוואה מנסה להביע את הפחד שיום יבוא ונגיע לשם. אפילו הבלוגר אישתון, אדם מכובד ורציני, נפל בכך במודע. השוואתו לנאצים בעיקר שיקפה את הפחד שלו ובוודאי שלא הביאה ידע חדש לדיון על היחס הישראלי למבקשי המקלט מאפריקה.

 כתוצאה מכך, ההשוואה לנאצים בעיקר יוצרת אצל קהל היעד (שאינו משוכנע מראש) אפקט של דחייה טוטאלית. ביטויים כמו "מזכיר תקופות אפלות" יצרים אלרגיה חריפה אצל מי ששומע אותם - גם אם היא מכיר בכך שקיימת בעיה במצב הקיים, הוא לא באמת מוכן לשמוע ביטוי שמשמעו הסמויה היא "אנחנו נאצים". באופן אירוני למדי, אם יש דרך טובה לגרום למישהו לא לשים לב שהוא הולך ונהיה דומה לנאצי היא לומר לו שהוא נאצי.

***

אגב, כמובן שכל זה תקף גם ביחס להסברה הישראלית כלפי חוץ. האם האיראנים מסוכנים לעולם כי הם "כמו הנאצים"? לא, משום שהם מעודדים טרור עולמי וממנים במיליארדים מלחמות אזרחים בארצות בכל המזרח התיכון ומפתחים כלי נשק מתקדמים (לא רק פצצה גרעינית אלא גם מערכת טילים באליסטית ואפשריות בלתי קונבנציונאליות אחרות) שיהוו איום על מגוון ארצות אחרות. כשארה"ב מנסה להסביר לעולם שאלקאעדה הוא סכנה לשלומו היא לא משווה את בן לאדן להיטלר. היא פרקטית מראה כיצד פעולותיו מסכנות יציבות וחיים בכל מקום. מה לנו ולהנהגתנו לחזור ולנסות להשוותם לנאצים, ובכך בעצם לומר לעולם שאנחנו בפוסט-טראומה ורואים נאצים בכל מקום. את הדימוי הזה, של הישראלי בטראומה שמזהה בכל מקום את הנאצי האורב, הציג סייד קשוע באופן אלגנטי בפרק הסיום של העונה השלישית ב"עבודה ערבית" - בפרק הזה נתקע כל הבניין במקלט לזמן ממושך, ובמהלך השהייה פתאום מתחילה יוכבד להתפרץ בצעקות ובבכי כלפי המשפחה של אמג'ד ובושרה : "אתם עם הטנקים שלכם והמטוסים שלכם והמגפיים שלכם".  ובן זוגה ממהר להרגיע אותה ולהסביר ש"כל משפחתה מתה במלחמה". האמת העצובה היא שהחברה הישראלית אכן מזכירה את הנפגעת הפוסט-טראומתית, ולא נראה שמישהו בצד השני מתעניין בטראומה הזו.

***
זה לא ש"אסור להשוות" - יש דברים אסורים בהרבה מלהשוות אנשים או מפלגות או רעיונות לנאציזם. זה פשוט יותר - חבל להשוות. אין טעם להשוות. ובעיקר - השוואה מלמדת עליך הרבה יותר משהיא מלמדת על מה שרצית לומר.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה